Історична довідка

ЗПО «КОВЕЛЬСЬКА МІСЬКА СТАНЦІЯ ЮНИХ ТЕХНІКІВ»

Історія Ковельської міської станції юних техніків бере свій початок від 1957 року, коли у Ковелі, було відкрито нову позашкільну установу Станцію юних техніків. Першим директором станції став Махнюк Володимир Григорович. Одним із перших працівників станції був Побережний Дмитро Петрович.

В 1962 р. станція  підготувала 96 піонерів-інструкторів для організації і роботи в шкільних гуртках різних технічних профілів. Працювали гуртки: фото, автомодельний, судномодельний, конструкторський. Пізніше відкрився гурток точної механіки, радіоконструкторський та ін.

1963 р. – директором став Боцюк Святослав Іванович – людина технічно освічена, хороший господарник та керівник колективу. Під його керівництвом до 1971 р. Ковельська станція юних техніків піднялась на високий щабель популярності.

У 60-тих роках наш заклад  стає центром позашкільної, позакласної виховної та методичної роботи з науково-технічної творчості. Тут працює уже близько 15 гуртків: фототехнічний, автомодельний, конструкторський, мотоциклетний, авіамодельний, судномодельний, радіотехнічний. Керівники гуртків: Побережний Дмитро Петрович; Боцюк С.І.; Каменецький Григорій Павлович.

У 1964 р. гуртківці виготовили робота «Біп-Біп», який експонувався на ВДНГ у Москві. У 1966 році вихованці Побережного Д.П. на гуртку точної механіки виготовили сонячний годинник, який експонувався на міжнародній виставці в Женеві.

З 1971 року на СЮТ приходить  вчитель фізики школи №4  Скалюк Микола Петрович.   З 1971 по 1985 р. – він очолює  станцію юних техніків.  У той час збільшується кількість педагогічних працівників. Вихованці гуртків приймають участь в змаганнях з авіамодельного, судномодельного спорту, пишуть книгу-естафету хороших справ.

Протягом 1971 – 1985 рр. було відкрито ряд нових  гуртків технічного профілю: ТММШ, юних картингістів, радіотехнічні, фізико-технічні гуртки. Загальна кількість гуртків зросла до 45 груп, а пізніше до 52.

Справжніми ентузіастами своєї справи були керівники гуртків Пашкевич М.О., Іванов О.П., Мочичук М.О., Муравщик А.В, Михалевич А.І., Корольченко О.М., Побережний Д.П., Каменецький Г. П.

Характерною особливістю роботи всіх керівників було постійне фахове вдосконалення. Як результат цього – призові місця за участь в республіканських і всесоюзних виставках технічної творчості.

Директором СЮТ буда поставлена мета – стати кращими в області. Працювали в той час Матазов Ігор,  Побережний Д.П.;

Працювали гуртки: фототехнічний, авіамодельний, конструкторський, авіамодельний, ракетомодельний, радіотехнічний, фізико-технічний.

Наказом по міськвно від 06.12.1971р. керівником радіотехнічного та фізико-технічного гуртків СЮТ починає працювати Микола Олександрович Пашкевич, який вже понад півстоліття черпає сили для натхнення. Помітного розвитку короткохвильовий радіоспорт на Волині отримав на початку 70-х років. Разом з тим суттєво збільшилась мережа колективних радіолюбительських радіостанцій в школах та позашкільних навчальних закладах.

Ось деякі історичні факти:

11.08.1979р. – перший радіозв’язок на щойно дозволеному діапазоні 160 метрів провів М.Пашкевич з колективної радіостанції UK5PAN Ковельської станції юних техніків, використовуючи стару армійську радіостанцію РБМ-1 випуску 1946р.

Квітень 1982р. – М.Пашкевич провів перші радіозв’язки, використовуючи ретранслятор, встановлений на штучному радіоаматорському супутнику Землі з G3ZRH (Англія).

28.07.1991р. – перший аматорський радіозв’язок радіотелетайпом провів М.Пашкевич.

До 10-ї річниці аматорської колективної радіостанції Ковельської міської СЮТ Микола Олександрович з учнями виготовили і оформили альбом «Історія колективної радіостанції UK5PAN». Ювілей відмічали разом із гостями з Луцька, Турійська та братньої Білорусії при активній підтримці директора СЮТ Скалюка М.П. – теж радіоаматора.

22 листопада 1992р. на установчих зборах в Луцьку була створена Ліга радіоаматорів Волині (ЛРВ). Головою Ради радіоаматорів Волині обрали М.О.Пашкевича, який очолював Раду до 2017 року.

Радіоаматори під керівництвом Миколи Олександровича проводять оригінальні, цікаві і, в той же час, дуже корисні заходи. Починаючи з 1994р., за ініціативою Волинської та Рівненської Ліг радіоаматорів регулярно проводяться навчально-тренувальні збори РАСЗ (радіоаматорської аварійної служби зв’язку). Велику міжнародну акцію провели радіоаматори Волині з нагоди 800-ліття заснування Волинсько-Галицької держави. Найкращі, найактивніші радіоаматори Волині (з Ковеля – М.Пашкевич та М.М’якота) забезпечували синхронне звучання дзвонів всіх соборів Володимира-Волинського, за що отримали ювілейні дипломи «800-ліття Волинсько-Галицької держави (1199 – 1349)».

Під час святкування 50-річниці Перемоги в травні 1995р. колектив аматорської радіостанції Ковельської СЮТ вперше працював спеціальним позивним сигналом ЕО50РА, а на честь 10-ї річниці незалежності України в серпні 2001р. використовував позивний СПС ЕN 10Р.

На святкуванні 60-ї річниці створення УПА в 2009р. через розгорнуту на місці колишнього постою радіостанцію аматори повідомляли світові про цю подію.

В 2010р. до 700-ї річниці міста Ковеля колективна радіостанція СЮТ працювала в радіоаматорському ефірі з ювілейним позивним ЕМ 700Р.

Багато років Ковель пишається своїми авіамоделістами. Справа ця була започаткована ще  у післявоєнні роки. Великим ентузіастом технічної творчості був Муравчик Анатолій Васильович. Не було досвіду, не було двигунів. Але був ентузіазм і нестримне бажання вчителя і школярів-авіамоделістів. У 1984 році до лав працівників СЮТ у якості сумісника вступає  ще зовсім молодим Михалевич Анатолій Іванович. З його приходом на станцію новий і потужний поштовх для подальшого удосконалення і розвитку отримав авіамоделізм. Михалевич А.І. працює донині і є одними з кращих педагогів області, виховав багатьох талановитих вихованців.

Із кінця 1985 року по 1987 р  директором закладу працює шановна людина, яка вносить свою посильну лепту в розвиток нашого закладу Луцюк Михайло Іванович. Подальша талановита робота директора і підібраного ним педагогічного колективу виводить Ковельську станцію юних техніків у ряд потужних позашкільних закладів. Станція практично за всіма показниками стає відомою далеко за межами Ковельщини. На її базі формуються обласні збірні команди з авіамодельного і радіоспорту.

З 1987р.- 1989 – директор Юхимчук Василь Леонович. З 1989р. Василь Леонович працює методистом і веде  ракетомодельний гурток та конструювання повітряних зміїв. З 2008 року почали проводити обласні змагання по запуску повітряних зміїв. Наша команда багаторазово була переможцем змагань, і щороку займала призові місця. Також його вихованці переможці та призери Всеукраїнських змагань

З 1989 р. колектив очолив Кучерявий Вадим Анатолійович. З 1997 року розпочала роботу керівником гуртка технічного моделювання для молодших школярів Бойчук Тетяна Миколаївна.

З 22 травня 1997 року наказом №38 на посаду директора призначається Токарець Володимир Михайлович, який очолює заклад і сьогодні. За його керівництва заклад переживає складний період реорганізації та скорочень, Володимир Михайлович завдяки своїм особистим якостям, особливому хисту керівника зумів зберегти мережу гуртків та статус закладу як координаційного  центру по роботі з науково-технічної творчості міста.

З 2002 року до колективу станції приєднався Левкович Володимир Іванович – керівник гуртків з ІТСМ.  За час роботи учні гуртків досягли високої якості виготовлення моделей. У 2014 – 2016 рр. керівнику довелося повернутися до професії військового. Володимир Іванович перебував у зоні АТО.

У нове тисячоліття з нами вступає  Дунай Тетяна Федорівна, яка досягла великих успіхів у роботі.  Вона – перший керівник гуртків на Станції, яка має звання «керівник гуртка-методист».

Певний  період на СЮТ працює  Ілюшик Геннадій Григорович, керівник судномодельного і авіамодельного (радіокеровані моделі) гуртків. Його вихованці – переможці і призери багатьох обласних і Всеукраїнських змагань.

Невесенко Тетяна Володимирівна – методист та керівник гуртка Технічний дизайн. Зберігаючи традиції роботи СЮТ, за останні роки відбулося багато змін. Ковельська міська станція юних техніків координує гурткову роботу технічного спрямування  в закладах загальної  та позашкільної освіти міста.

Робота станції нерозривно пов’язана з викликами часу, розвитком науки і техніки. У 2017 – 2018 н. р. відкриті нові гуртки: радіоелектронного конструювання, автомоделювання, цифрової фотографії. В 2019 – 2020 н. р. –гуртки винахідників і раціоналізаторів та робототехніка.

В станції створено куточок слави та пам’яті «Доблесть воїнів АТО», оформлено стенд «Небесна сотня Волині». Колектив СЮТ став ініціатором проведення різноманітних заходів з національно-патріотичного виховання; зустрічей із представниками громадських та волонтерських організацій.

Станція  часто виступає ініціатором різних творчих проектів. Активізувалася робота з організації загальноміських виставок і змагань. Щороку проводяться виставки кращих робіт вихованців гуртків «Від ідеї до моделі» та запуски ракетомоделей «Назустріч Новому року». За ініціативи Пашкевича М.О. проводяться міські відкриті змагання з радіоспорту до Дня міста.

Впродовж останніх років на базі СЮТ організували та провели міські заходи:

  • конкурс малюнків на військово-патріотичну тематику;
  • круглий стіл «Вернісаж талантів»;
  • виставка кращих новорічних композицій;
  • виставка-конкурс з науково-технічної творчості учнівської молоді «Наш пошук і творчість – тобі, Україно!»;
  • виставка-конкурс декоративно-ужиткового та образотворчого мистецтва «Знай і люби свій край!»;
  • виставка-конкурс робіт учнів молодшого шкільного віку з ПТМ;
  • змагання по запуску повітряних зміїв серед учнів загальноосвітніх закладів міста;
  • майстер-класи і виставка робіт до Дня міста;
  • відкриті змагання з радіоспорту до Дня міста.

Керівники гуртків щедро діляться своїм досвідом роботи серед колег закладів позашкільної освіти, беруть участь у Всеукраїнських семінарах та обласних методичних об’єднаннях з науково-технічної творчості, працюють над вирішенням проблемних питань подальшого розвитку, вдосконалення та популяризації науково-технічної творчості.

 

 

 

© ЗПО "Ковельська міська станція юних техніків"